Podle analýzy společnosti Deloitte dosáhla loni průměrná cena za metr čtvereční ve Špindlerově Mlýně téměř 190 000 Kč, což je o polovinu více než cena průměrného bytu v hlavním městě. Tento růst cen je způsoben především rostoucí poptávkou po prémiových nemovitostech v lokalitách s lepšími sněhovými podmínkami, kde se lyžování stále více přesouvá do vyšších nadmořských výšek, aby přilákalo turisty i v době klimatických změn.
Podle odborníků zůstávají ceny horských apartmánů stabilní i v době, kdy městské nemovitosti čelí vlivům ekonomické nejistoty a vysokých úrokových sazeb. Krize na trhu má dlouhodobě na prémiové horské nemovitosti jen minimální dopad, což z nich činí bezpečnou a oblíbenou investici.
Růst poptávky po horských nemovitostech se netýká pouze samotných středisek, ale i jejich okolních oblastí. Zvyšuje se zájem o nemovitosti v obcích v blízkosti horských středisek, jako je například Svoboda nad Úpou nebo Horní Maršov, kde vznikají nové rezidenční projekty. Investoři, kteří hledají cenově dostupnější možnosti, často směřují do podhorských měst, jako jsou Jilemnice, Vrchlabí nebo Tanvald, která nabízejí příznivější ceny a přitom dobrou dostupnost do hor.
Na stabilitě a růstu cen se ale neprojevuje pouhá poloha, ale také zvyšující se kvalita tuzemských středisek, které se začínají přibližovat alpským standardům. „Aby bylo možné maximalizovat užitek na obou stranách, tedy jak pro investory tak pro konkrétní obec a lokalitu, je klíčové aby byla zajištěna celoroční využitelnost projektu. Důležitá je proto nejen blízkost sjezdovek, ale i cyklostezek, turistických tras, aquaparků či gastronomických zážitků a stejně tak i komplexní vybavenost jednotlivých aparthotelů,” popisuje Lukáš Weigner z investiční skupiny Aequitas Group specializující se na tuzemské hory. V tomto ohledu se společnosti osvědčilo zřizování restaurací, wellness prostorů, dětských heren či spolupracování s místními partnery na poskytování doplňkových služeb, jako jsou půjčovny kol. „To vše přirozeně zvyšuje atraktivitu jak pro turisty, tak investory. A sami pozorujeme, že je o takové horské nemovitosti velký zájem – ať již jde o prodej či pronájem,” dodává Weigner.
Rostoucí ceny nemovitostí se však neomezují pouze na české hory. Podobný zájem lze sledovat i v zahraničních střediscích, například v rakouském Kaprunu nebo Zell am See, kde jsou ceny nemovitostí srovnatelné s českými horskými středisky. „Část alpských nemovitostí se prodává tzv. off-market, tedy vůbec se neobjeví ve veřejných nabídkách na realitních serverech nebo v nabídkách realitních kanceláří. To platí zejména v segmentu exkluzivních nemovitostí, prodeje celých resortů apod.,” uvádí Jan Rejcha, CEO společnosti Rellox, která se na nemovitosti v zahraničí specializuje. Investoři vyhledávají lokality, které nabízejí kvalitní služby a možnosti pro rekreaci po celý rok, včetně letních aktivit, což přispívá k vyšším výnosům z pronájmu.